AMD Ryzen 9 9950X3D
Free
Out of Stock
Highlights
Read Full Specs →
Number of Cores
16
Launch
2025
Number of Threads
32
Genuine Product
100% Authentic
Global Brand
COD Available
No description available.
| SKU ID |
SKU-111
|
|---|---|
| Product Type | Processor |
| Price (incl. tax) | NPR0.00 |
| Availability | Out of stock |
| Launch | 2025 |
| Segment | Desktop |
| Brand | AMD |
| Series | Ryzen 9 |
| Model | 9950X3D |
| Socket | AM5 |
| Number of Cores | 16 |
| Number of Threads | 32 |
| Base Frequency | 4.3 GHz |
| Max Turbo Frequency | 5.7 GHz |
| Multiplier Unlocked | Yes |
| TDP | 170 W |
| Integrated Graphics | Radeon Graphics |
| L2 Cache | 1 MB (per core) |
| L3 Cache | 128 MB |
| Memory Support | DDR5 |
| Memory Bus | Dual Channel |
| ECC Memory Support | Yes |
| PCI-Express | Gen 5, 24 Lanes |
| Chipsets | X870E, X870, B850, B840, X670E, X670, B650E, B650, A620 |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write one