Intel Core Ultra 9 Processor 285K
Free
Out of Stock
Highlights
Read Full Specs →
L2 Cache
40 MB
Launch
2024
Segment
Desktop
Genuine Product
100% Authentic
Global Brand
COD Available
No description available.
| SKU ID |
SKU-112
|
|---|---|
| Product Type | Processor |
| Price (incl. tax) | NPR0.00 |
| Availability | Out of stock |
| Launch | 2024 |
| Segment | Desktop |
| Brand | Intel |
| Series | Core Ultra 9 |
| Model | 285K |
| Socket | LGA 1851 |
| Number of Cores | 8 Performance Cores16 Efficient Cores |
| Number of Threads | 24 |
| Base Frequency | 3.7 GHz Performance Cores3.2 GHz Efficient Cores |
| Max Turbo Frequency | 5.7 GHz |
| Multiplier Unlocked | Yes |
| TDP | 125 W |
| Integrated Graphics | Intel Graphics |
| L2 Cache | 40 MB |
| L3 Cache | 36 MB |
| Memory Support | DDR5 |
| Memory Bus | Dual Channel |
| ECC Memory Support | Yes |
| PCI-Express | Gen 5, 20 Lanes |
| Chipsets | Z890, B860, W880, Q870, H810 |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write one