OnePlus Nord 6
The OnePlus Nord 6 brings flagship-level performance to the mid-range segment with a Snapdragon 8s Gen 4 chip, 165Hz AMOLED display, and a 50MP Sony main camera. It features advanced gaming support, AI tools, a large 7500mAh battery with 80W charging, and 5G-Advanced connectivity. The phone is also IP66, IP68, IP69, and IP69K-rated and offers a premium design.
| SKU ID |
p-120
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR84,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | April 7, 2026 |
| Body Dimensions | 162.46 x 77.45 x 8.5 mm |
| Weight | 210 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP66 / IP68 / IP69 / IP69K dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Resolution | 1.5K (2772 × 1272 pixels), 19.5 : 9 ratio, 450 PPI |
| Display Protection | OnePlus Crystal Guard |
| OS | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-X4 (3.21 GHz) - 2x Cortex-A720 (2.0 GHz) - 2x Cortex-A720 (2.8 GHz) - 3x Cortex-A720 (3.0 GHz) |
| GPU | Adreno 825 |
| Storage | 256GB / 512GB UFS 4.1 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 32MP, f/2.0, 21 mm, 1/3.1" sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.8, 26 mm, OIS, PDAF, 1/1.95” LYT-600 sensor |
| Ultrawide Camera | 8MP, f/2.2, 16 mm, 112° FOV, 1/4.0" OV08F sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Si-Ca 9000 mAh, non-removable |
| Charging | 80W SUPERVOOC Fast Charging |
| Colors | Black, Mint |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecently Viewed