OnePlus Nord CE5
NPR53,999.00
inc. tax
Available
Only 5 left — order soon
Highlights
Read Full Specs →
CPU
Octa-core - 1x Cortex-A715 (3.35 GHz) - 3x Cortex-A715 (3.2 GHz) - 4x Cortex-A510 (2.2 GHz)
Storage
128GB / 256GB UFS 3.1
Memory Card Slot
Yes (microSD)
Genuine Product
Official Warranty
Global Brand
COD Available
Delivery option
Pickup
Delivery Available
No description available.
| SKU ID |
p-118
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR53,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | July 8, 2025 |
| Body Dimensions | 163.6 x 76 x 8.2 mm |
| Weight | 199 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP65 dust and splash resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Display Size | 6.77 inches |
| Display Resolution | FHD+ (2392 x 1080 pixels), 20 : 9 ratio, 387 PPI |
| Display Protection | Glass |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8350 Apex (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-A715 (3.35 GHz) - 3x Cortex-A715 (3.2 GHz) - 4x Cortex-A510 (2.2 GHz) |
| GPU | Mali G615-MC6 |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 3.1 |
| Memory Card Slot | Yes (microSD) |
| Selfie Camera | 16MP, f/2.4, 23 mm, 1/3.0" IMX480 sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.8, 24 mm, OIS, PDAF, 1/1.95” LYT-600 sensor |
| Ultrawide Camera | Ultrawide: 8MP, f/2.2, 16 mm, 112° FOV, 1/4.0"OV08D10 sensor |
| Sound | Mono Speaker |
| Battery Type | Si-Ca 7100 mAh, non-removable |
| Charging | 80W SUPERVOOC Fast Charging |
| Colors | Super Silver, Mega Blue, Ultra Orange |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecently Viewed
Xiaomi
Xiaomi 17 Ultra
Vivo
Vivo X200 Pro