Vivo V60
NPR74,999.00
inc. tax
Available
Only 5 left — order soon
Highlights
Read Full Specs →
Selfie Camera
50MP, f/2.2, 21 mm, 1/2.76" CMOS sensor
Main Camera
50MP, f/1.9, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.56” CMOS BSI sensor
Ultrawide Camera
8MP, f/2.0, 15 mm, 120° FOV
Genuine Product
Official Warranty
Global Brand
COD Available
Delivery option
Pickup
Delivery Available
No description available.
| SKU ID |
p-125
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR74,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | May 23, 2025 |
| Body Dimensions | 163.5 x 77 x 7.5 - 7.8 mm |
| Weight | 192 – 201 gm |
| Build | Back: Glass / Plastic Front: Glass Frame: Aluminium IP rating: IP68 / IP69 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.77 inches |
| Display Resolution | FHD+ (2392 x 1080 pixels), 20 : 9 ratio, 388 PPI |
| Display Protection | Glass |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-A720 (2.8 GHz) - 3x Cortex-A520 (1.8 GHz) - 4x Cortex-A720 (2.4 GHz) |
| GPU | Adreno 722 |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB UFS 2.2 |
| Selfie Camera | 50MP, f/2.2, 21 mm, 1/2.76" CMOS sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.9, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.56” CMOS BSI sensor |
| Ultrawide Camera | 8MP, f/2.0, 15 mm, 120° FOV |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Si-Ca 6500 mAh, non-removable |
| Charging | 90W FlashCharge |
| Colors | Purple, Gray |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecently Viewed
Television/Smart TV
Sony KD-55X80L
Vivo
Vivo X200 Pro