Absolute Gaming PC
Absolute Custom High End Gaming PC
| SKU ID |
SKU-103
|
|---|---|
| Product Type | Desktop & Server |
| Price (incl. tax) | NPR3,842,000.00 |
| Availability | In stock (3) |
| Launch | 2026 |
| Brand | Absolute |
| Model | High End |
| Color | Black |
| Processor | Intel® Core Ultra 9 Processor 275HX 2.7 GHz |
| CPU Cooler | 360 AIO Liquid Cooler |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX 5090 24GB GDDR7 |
| Motherboard | MSI Gaming Board |
| Memory | 64GB DDR5-5600 MHz |
| Storage | 2TB PCIe® 4.0 NVMe M.2 SSD4TB HDD |
| Power Supply | 1600W Modular SMPS |
| Cooling Fan | 4x 120mm |
| Case | Gaming Casing with RGB Lighting |
| I/O Connections | 1x 3.5mm Combo Audio Jack1x HDMI 2.1 FRL3x USB 3.2 Gen 2 Type-A (data speed up to 10Gbps)2x Thunderbolt 5 with support for DisplayPort / power delivery / G-SYNC |
| Networking | 1x 2.5G LAN portWi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth® 5.4 Wireless Card |
| UPS | 750VA |
| Display | 32" 4K 144Hz Gaming Monitor |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key |
| Mouse | 1600dpi Gaming Mouse |
| Camera | 1080p FHD IR Camera |
| Audio | 5.1 Dolby Digital speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Operating System | Windows 10 |
| Extras | Gaming Mouse Mat |
| Weight | 40 Kg |
| Warranty | 1 Year with Accidental Damage Protection |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You