ASUS ROG Strix G18
Free
Out of Stock
Highlights
Read Full Specs →
Brand
ASUS
Model
ROG Strix
Color
Black
Genuine Product
Official Warranty
Global Brand
COD Available
ASUS ROG Strix G18 G814PP
| SKU ID |
p-103
|
|---|---|
| Product Type | Laptop |
| Price (incl. tax) | NPR0.00 |
| Availability | Out of stock |
| Brand | ASUS |
| Model | ROG Strix |
| Color | Black |
| Processor | Intel® Core Ultra 9 Processor 275HX 2.7 GHz |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX 5090 Laptop GPU24GB GDDR7 |
| Memory | 32GB DDR5-5600 MHz |
| Storage | 2TB PCIe® 4.0 NVMe M.2 SSD |
| Display | ROG Nebula HDR Display18-inch2.5K (2560 x 1600, WQXGA) 16:10 aspect ratioMini LEDAnti-glare displayDCI-P3:100%Refresh Rate:240HzG-SyncPantone ValidatedMUX Switch + NVIDIA® Advanced OptimusSupport Dolby Vision HDR :Ye |
| Networking | Wi-Fi 7(802.11be) (Triple band) 2*2+Bluetooth® 5.4 Wireless Card |
| Battery | 90WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion |
| Keyboard | Backlit Chiclet Keyboard Per-Key Touchpad |
| Camera | 1080p FHD IR Camera |
| Audio | Smart Amp TechnologyHi-Res certification (for headphone)Dolby AtmosAI noise-canceling technologyBuilt-in array microphone4-speaker system with Smart Amplifier Technology |
| Weight | 3.30 Kg |
| Warranty | 1 Year with Accidental Damage Protection |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecently Viewed
Samsung
Samsung Galaxy S26