Samsung Galaxy S26+
Samsung
Samsung Galaxy S26+ features a refined design with Armor Aluminum 2 frame and Corning Gorilla Glass Victus 2 on both front and back. It sports a 6.7-inch QHD+ Dynamic LTPO AMOLED 2X display with 1~120Hz adaptive refresh rate and up to 2600 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Exynos 2600. It comes with 12GB RAM and up to 512GB storage. The camera system consists of a 50MP primary, a 12MP ultrawide, and a 10MP 3x telephoto lens.
| SKU ID |
SKU-134
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR159,999.01 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | February 25, 2026 In Nepal: March 8, 2026 |
| Body Dimensions | 158.4 x 75.8 x 7.3 mm |
| Weight | 190 gm |
| Build | Back: Corning Gorilla Glass Victus 2 Front: Corning Gorilla Glass Victus 2 Frame: Aluminium IP rating: IP68 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | 2K (3120 x 1440 pixels), 19.5 : 9 ratio, 516 PPI |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| OS | Android 16 |
| Chipset | Exynos 2600 (2nm) |
| CPU | Deca-core - 1x C1-Ultra (3.80 GHz) - 3x C1-Pro (3.25GHz) - 6x C1-Pro (2.75 GHz) |
| GPU | Xclipse 960 |
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| Storage | 256GB / 512GB UFS 4.0 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 12MP, f/2.2, 26 mm, PDAF, 1/3.2" sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.8, 24 mm, OIS, PDAF, 1/1.56” sensor |
| Telephoto Camera | 10MP, f/2.4, 67 mm, 3x optical zoom, OIS, PDAF |
| Ultrawide Camera | 12MP, f/2.2, 13 mm, 120° FOV, 1/2.55” sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Ion 4900 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Colors | Black, Cobalt Violet, Pink Gold, Silver Shadow, Sky Blue, White |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You
Recently Viewed