iPhone 17 Pro Max
iPhone 17 Pro Max is Apple’s flagship smartphone for 2025. It comes with an aluminum body and Ceramic Shield 2 and weighs around 233 g while also having an IP68 rating. The screen is a 6.9-inch Super Retina XDR OLED display with 120 Hz ProMotion and up to 3000 nits brightness outdoors. The device is powered by the new A19 Pro chip with fixed 12GB RAM and storage options up to 2TB. The triple camera system includes 48MP wide, ultrawide, and telephoto periscope lenses, while the front features an 18MP lens. Both the front and the back are capable of 4K video recording.
| SKU ID |
p-123
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR257,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | September 9, 2025 |
| Body Dimensions | 163.4 x 78 x 8.8 mm |
| Weight | 233 gm |
| Build | Back: Aluminium / Glass Front: Ceramic Shield 2 Frame: Aluminium IP rating: IP68 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | LTPO Super Retina XDR OLED |
| Display Size | 6.9 inches |
| Display Resolution | QHD+ (2868 x 1320 pixels), 19.5 : 9 ratio, 460 PPI |
| Display Protection | Ceramic Shield 2 |
| OS | iOS 26 |
| Chipset | Apple A19 Pro (3nm) |
| CPU | Hexa-core - 2x Performance (4.26 GHz) - 4x Efficiency (2.6 GHz) |
| GPU | Apple GPU (6-core) |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB / 2TB NVMe |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 18MP, f/1.9, 20mm, OIS, PDAF |
| Main Camera | 48MP, f/1.8, 24 mm, OIS, PDAF, 1/1.28” CMOS sensor |
| Ultrawide Camera | 48MP, f/2.2, 13 mm, PDAF, 120° FOV |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Ion 5088 mAh, non-removable |
| Charging | Up to 50% in around 20 minutes |
| Colors | Silver, Cosmic Orange, Deep Blue |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You