iPhone 17 Pro
One of Apple's high-end products for 2025 is the iPhone 17 Pro. The device features the new Apple A19 Pro chip and runs on iOS 26 with integrated Apple Intelligence. Up front, it boasts a 6.3-inch Super Retina XDR OLED display with up to 120Hz refresh rate and 3000 nits peak outdoor brightness. For photography, it includes a triple 48MP rear setup while also featuring a 18MP selfie shooter.
| SKU ID |
p-121
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR236,899.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | September 9, 2025 |
| Body Dimensions | 150 x 71.9 x 8.8 mm |
| Weight | 206 gm |
| Build | Back: Aluminium / Glass Front: Ceramic Shield 2 Frame: Aluminium IP rating: IP68 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | LTPO Super Retina XDR OLED |
| Display Size | 6.3 inches |
| Display Resolution | QHD+ (2622 x 1206 pixels), 19.5 : 9 ratio, 460 PPI |
| Display Protection | Ceramic Shield 2 |
| OS | iOS 26 |
| Chipset | Apple A19 Pro (3nm) |
| CPU | Hexa-core - 2x Performance (4.26 GHz) - 4x Efficiency (2.6 GHz) |
| GPU | Apple GPU (6-core) |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB NVMe |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 18MP, f/1.9, 20mm, OIS, PDAF |
| Main Camera | 48MP, f/1.8, 24 mm, OIS, PDAF, 1/1.28” CMOS sensor |
| Ultrawide Camera | 48MP, f/2.2, 13 mm, PDAF, 120° FOV |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Ion 4252, non-removable |
| Charging | Up to 50% in 20 minutes with 25W wireless MagSafe/Qi2 |
| Colors | Silver, Cosmic Orange, Deep Blue |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You
Recently Viewed