Redmi Note 15 Pro 5G
NPR53,999.00
inc. tax
Available
Only 5 left — order soon
Highlights
Read Full Specs →
Launch
In Nepal: 19 Jan 2026
Body Dimensions
163.6 x 78.1 x 7.8 mm
Weight
210 gm
Genuine Product
Official Warranty
Redmi
Global Brand
COD Available
Delivery option
Pickup
Delivery Available
No description available.
| SKU ID |
SKU-120
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR53,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | In Nepal: 19 Jan 2026 |
| Body Dimensions | 163.6 x 78.1 x 7.8 mm |
| Weight | 210 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Gorilla Glass Victus 2 Frame: Plastic IP rating: IP68 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.83 inches |
| Display Resolution | QHD+ (2772 x 1280 pixels), 19.5 : 9 ratio, 447 PPI |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7400 Ultra (4nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A78 (2.6 GHz) - 4x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Storage | 256GB / 512GB UFS 2.2 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 20 MP, f/2.2, 25 mm, 1/4.0" sensor |
| Main Camera | 200MP, f/1.7, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.4” sensor |
| Ultrawide Camera | 8MP, f/2.2, 15 mm, 120° FOV, 1/4.0" sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Si-Ca 6580 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Colors | Black, Glacier Blue, Titanium, Purple |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You
Xiaomi
Redmi Note 15 5G
OnePlus
OnePlus Nord 6
Honor
Honor X7d
Vivo
Vivo V70
Samsung
Samsung Galaxy A17 5G