Honor X7d
Honor X7d is the company’s latest budget phone, which packs the Qualcomm Snapdragon 685 chipset under the hood. You get a dual camera setup with the primary being 108MP. The other one is a 2MP depth camera. Meanwhile, on the front, the phone packs a 8MP unit. One of the key highlighting features of this phone is the 6,500 mAh battery you get in the tank. Coupled with 35W charging speed, the Honor X7d is designed to provide you with excellent endurance.
| SKU ID |
SKU-130
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR30,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | August 25, 2025 In Nepal: September 15, 2025 |
| Body Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.2 mm |
| Weight | 208 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frames: Plastic IP rating: IP65 dust and splash resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | TFT LCD |
| Display Size | 6.77 inches |
| Display Resolution | HD+ (1610 x 720 pixels), 20 : 9 ratio, 261 PPI |
| Display Protection | Glass |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 685 (6nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A73 (2.8 GHz) - 4x Cortex-A53 (1.9 GHz) |
| GPU | Adreno 610 |
| RAM | 6GB / 8GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB / 256GB / 512GB |
| Memory Card Slot | Yes (microSD) |
| Selfie Camera | 8MP, f/2.0 |
| Main Camera | 108MP, f/1.8, 24 mm, PDAF, 1/1.67” sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Po 6500 mAh, non-removable |
| Charging | 35W Honor SuperCharge |
| Colors | Desert Gold, Ocean Cyan, Meteor Silver, Velvet Black |
| Warranty | 1 year |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write one