Redmi 15C
NPR19,999.00
inc. tax
Available
Only 5 left — order soon
Highlights
Read Full Specs →
Launch
August, 2025
Body Dimensions
171.6 x 79.5 x 8 mm
Weight
205 gm
Genuine Product
Official Warranty
Redmi
Global Brand
COD Available
Delivery option
Pickup
Delivery Available
No description available.
| SKU ID |
p-117
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR19,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | August, 2025 |
| Body Dimensions | 171.6 x 79.5 x 8 mm |
| Weight | 205 gm |
| Build | Back: Glass / Silicone Polymer Front: Corning Gorilla Glass Frames: Polycarbonate IP rating: IP64 dust and splash resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.9 inches |
| Display Resolution | HD+ (1600 x 720 pixels), 20 : 9 ratio, 254 PPI |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A76 (2.2 GHz) - 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G57 |
| Storage | 128GB / 256GB eMMC 5.1 |
| Memory Card Slot | Yes (microSD) |
| Selfie Camera | 8 MP, f/2.0, 1/4.0" sensor |
| Main Camera | 50 MP, f/1.8, 28 mm, 1/2.76", PDAF |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 33W Fast Charging |
| Colors | Midnight Gray, Blue, Green, and Twilight Orange |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write one