Redmi A5 4G
NPR14,999.00
inc. tax
Available
Only 5 left — order soon
Highlights
Read Full Specs →
Launch
March 21, 2025
Body Dimensions
171.7 x 77.8 x 8.3 mm
Weight
193 gm
Genuine Product
Official Warranty
Redmi
Global Brand
COD Available
Delivery option
Pickup
Delivery Available
No description available.
| SKU ID |
SKU-119
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR14,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | March 21, 2025 |
| Body Dimensions | 171.7 x 77.8 x 8.3 mm |
| Weight | 193 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP52 dust and splash resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.88 inches |
| Display Resolution | HD+ (1640 x 720 pixels), 20 : 9 ratio, 265 PPI |
| Display Protection | Glass |
| OS | Android 15 (Go edition) |
| Chipset | Unisoc T7250 (12nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A75 (1.8 GHz) - 6x Cortex-A55 (1.6 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Storage | 64GB / 128GB eMMC 5.1 |
| Memory Card Slot | Yes (microSD) |
| Selfie Camera | 8MP, f/2.0 |
| Main Camera | 32MP, f/2.0 |
| Sound | Mono Speaker |
| Battery Type | Li-Po 5200 mAh, non-removable |
| Charging | 15W Charging |
| Colors | Forest Green, Midnight Black, Ocean Blue, Sandy Gold |
| Warranty | 1 Year |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecently Viewed
Xiaomi
Xiaomi 17T