Vivo X200 Pro
Vivo X200 Pro is the company's latest flagship phone to hit the global market. And as always, there's a major emphasis on cameras here. It has a 50MP main, a 50MP ultrawide, and a 32MP selfie camera, but the biggest highlight of the Vivo X200 Pro is definitely its 200MP periscope telephoto lens. That thing is excellent for portraits and street photography. The X200 Pro is also a proper performance champ thanks to the Dimensity 9400 chip, whereas it also has a durable design, a fantastic 120Hz AMOLED display, and a huge 6000 mAh battery.
| SKU ID |
SKU-125
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR184,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | May 23, 2025 |
| Body Dimensions | 162.36 x 75.95 x 8.2 – 8.49 mm |
| Weight | 223 - 228 gm |
| Build | Back: Glass Front: Glass Frame: Aluminium IP rating: IP68 / IP69 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Display Size | 6.78 inches |
| Display Resolution | FHD+ (2800 x 1260 pixels), 20 : 9 ratio, 452 PPI |
| Display Protection | Armor Glass |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9400 (3nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-X925 (3.63 GHz) - 3x Cortex-X4 (3.3 GHz) - 4x Cortex-A720 (2.4 GHz) |
| GPU | Immortalis-G925 |
| RAM | 12GB / 16GB LPDDR5X |
| Storage | 256GB / 512GB UFS 4.0 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 32MP, f/2.0, 20 mm |
| Main Camera | 50MP, f/2.2, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.28” CMOS BSI 2 sensor |
| Ultrawide Camera | 50MP, f/2.0, 15 mm, 129° FOV, 1/2.76" ISOCELL sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Si-Ca 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 90W FlashCharge |
| Colors | Titanium Gray, Cosmos Black |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write one