Xiaomi 17T
The Xiaomi 17T is the company's 2026 semi-flagship offering. It comes with a 6.59-inch OLED panel with 1.5K resolution, 12-bit color depth, and a 120Hz adaptive refresh rate. Under the hood, it packs the latest MediaTek Dimensity 8500 Ultra. Further assisted by a 12GB RAM and up to 512GB storage. Additionally, this phone comes packed with a triple-lens setup for photography. On the front, you get a 32MP shooter. In the tank, you get a 6500 mAh cell with 67W wired charging capabilities.
| SKU ID |
SKU-135
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR89,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | May 28, 2026 In Nepal: May 28, 2026 |
| Body Dimensions | 157.6 x 75.2 x 8.2 mm |
| Weight | 200 gm |
| Build | Back: Glass Front: Gorilla Glass 7i Frame: Plastic IP rating: IP68 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | OLED |
| Display Size | 6.59 inches |
| Display Resolution | 1.5K (2756 × 1268 pixels), 19.5 : 9 ratio, 460 PPI |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| OS | Android 16 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 Ultra (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-A725 (3.4 GHz) - 3x Cortex-A725 (3.2 GHz) - 4x Cortex-A725 (2.2 GHz) |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| Storage | 512GB UFS 4.1 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 32MP, f/2.2, 21 mm, 1/3.44" sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.7, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.55” sensor |
| Telephoto Camera | 50MP, f/3.0, 115 mm, 5x optical zoom, OIS, PDAF, 1/2.76" sensor |
| Ultrawide Camera | 12MP, f/2.2, 15 mm, 120° FOV, PDAF, 1/3.06" sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Si/C Li-Ion 6500 mA |
| Charging | 67W TurboCharge |
| Colors | Violet, Blue, Black |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write one