Honor X6C 4G
Honor X6c is the company's latest budget phone which packs a Mediatek chipset under the hood. You get a dual camera setup with the primary being 50MP. Meanwhile, on the front, the phone packs a 5MP unit. One of the key highlighting features of this phone is the 5,300 mAh battery you get in the tank, coupled with 35W charging speed.
| SKU ID |
SKU-138
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR19,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | June 06, 2025 In Nepal: July 18, 2025 |
| Body Dimensions | 164 x 75.6 x 8.4 mm |
| Weight | 199 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frames: Plastic |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | TFT LCD |
| Display Size | 6.61 inches |
| Display Resolution | HD+ (1604 x 720 pixels), 20 : 9 ratio, 266 PPI |
| Display Protection | Glass |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 Ultra (12nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A75 (2.0 GHz) - 6x Cortex-A55 (1.7 GHz) |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| RAM | 6GB / 8GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Memory Card Slot | Yes (microSD) |
| Selfie Camera | 5MP, f/2.2 |
| Main Camera | 50MP, f/1.8, PDAF |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Po 5300 mAh, non-removable |
| Charging | 35W Honor SuperCharge |
| Colors | Midnight Black, Ocean Cyan, Moonlight White |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write one