Vivo V60 Lite 5G
The vivo V60 Lite 5G is quite a similar phone to its younger sibling, the V60 Lite 4G. But it still is a well-rounded mid-range phone with a premium AMOLED display and upgrades over the 4G with a much better chipset. It has a sleek design, 90W fast charging, and capable cameras that make the phone worth it. Similarly, it runs on Android 15 out of the box, and you are getting a sole trim of 12GB/256GB.
| SKU ID |
p-124
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR51,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | September 24, 2025 |
| Body Dimensions | 163.77 x 76.28 x 7.59 mm |
| Weight | 194 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP65 dust and splash resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.77 inches |
| Display Resolution | FHD+ (2392 × 1080 pixels), 20 : 9 ratio, 388 PPI |
| Display Protection | Glass |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7360 Turbo (4nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A78 (2.5 GHz) - 4x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Storage | 256GB / 512GB UFS 3.1 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 32MP, f/2.5, 1/3.1" CMOS sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.8, 27 mm, OIS, PDAF, 1/1.95” CMOS BSI sensor |
| Ultrawide Camera | 8MP, f/2.2, 120° FOV |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Si-Ca 6500 mAh, non-removable |
| Charging | 90W FlashCharge |
| Colors | Vitality Pink, Titanium Blue, Elegant Black |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You
Recently Viewed