Samsung Galaxy M17 5G
NPR32,999.01
inc. tax
Available
Only 5 left — order soon
Highlights
Read Full Specs →
Chipset
Samsung Exynos 1330 (5nm)
CPU
- 2x Cortex-A78 (2.4 GHz) - 6x Cortex-A55 (2.0 GHz)
GPU
Mali-G68 MP2
Genuine Product
Official Warranty
Samsung
Global Brand
COD Available
Delivery option
Pickup
Delivery Available
No description available.
| SKU ID |
p-116
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR32,999.01 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | October 13, 2025 |
| Body Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm |
| Weight | 192 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Gorilla Glass Victus Frame: Plastic IP rating: IP64 dust and splash resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | FHD+ (2340 x 1080 pixels), 19.5 : 9 ratio, 385 PPI |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Samsung Exynos 1330 (5nm) |
| CPU | - 2x Cortex-A78 (2.4 GHz) - 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G68 MP2 |
| Storage | 128GB |
| Memory Card Slot | Yes (microSD) |
| Selfie Camera | 13 MP, f/2.0, 1/3.1" sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.8, OIS, 1/2.76" sensor |
| Ultrawide Camera | 5MP, f/2.2, 1/5.0" sensor |
| Battery Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Colors | Moonlight Silver, Sapphire Black |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecently Viewed
Samsung
Samsung Galaxy A57 5G
Samsung
Samsung Galaxy S25 Ultra