Samsung Galaxy A37 5G
Samsung
The Samsung Galaxy A37 is thinner than the Galaxy A36 and slightly heavier, with 196 grams. It features a 6.7-inch FHD+ AMOLED display with a 120Hz refresh rate and 1,900 nits peak brightness. This phone comes with an Exynos 1480 SoC built on a 4nm processor. It offers up to 12GB of RAM and 256GB of UFS storage. The camera system includes a 50MP main sensor, an 8MP wide-angle sensor, and a 5MP macro sensor, along with a 12MP front camera. The phone also includes a 5,000mAh battery with 45W fast charging. It's available in four colors and is IP68-rated for dust and water resistance.
| SKU ID |
SKU-133
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR64,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | March 25, 2026 In Nepal: April 5, 2026 |
| Body Dimensions | 162.9 x 78.2 x 7.4 mm |
| Weight | 196 gm |
| Build | Back: Gorilla Glass Victus+ Front: Gorilla Glass Victus+ Frame: Plastic IP rating: IP68 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | FHD+ (2340 x 1080 pixels), 19.5 : 9 ratio, 385 PPI |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus+ |
| OS | Android 16 |
| Chipset | Samsung Exynos 1480 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A78 (2.75 GHz) - 4x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Xclipse 530 |
| RAM | 8GB / 12GB LPDDR5X |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 3.1 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 12MP, f/2.2, 1/3.2" GC12A2 sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.8, OIS, PDAF, 1/1.56” IMX882 sensor |
| Ultrawide Camera | 8MP, f/2.2, 123° FOV, 1/4.0” GC08A3 sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Colors | Graygreen, Charkoal, White, Light Violet |
| Warranty | 1 Year |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You
Recently Viewed