Redmi Note 15 5G
The Redmi Note 15 5G is the latest midrange offering in Xiaomi's Redmi Note series. It is powered by the Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 chipset. The phone is available in multiple configurations, with up to 8GB of RAM and 256GB of storage, expandable via microSD. It features a 6.77-inch curved FHD+ AMOLED display.
| SKU ID |
SKU-124
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR43,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | December 12, 2025 |
| Body Dimensions | 164 x 75.4 x 7.4 mm |
| Weight | 178 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Gorilla Glass 5 Frame: Plastic IP65 Dust and Water Resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.83 inches |
| Display Resolution | FHD+ (2400 x 1080), 20 : 9 ratio, 385 PPI |
| Display Protection | Corning Gorilla 5 |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 6 Gen 3 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A78 (2.4 GHz) - 4x Cortex-A55 (1.8 GHz) |
| GPU | Adreno 710 |
| RAM | 6GB / 8GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB / 512GB UFS 2.2 |
| Memory Card Slot | Yes (microSD) |
| Main Camera | 108MP, f/1.7, 24 mm, OIS, PDAF, 1/1.67” CMOS sensor |
| Ultrawide Camera | 8MP, f/2.2, 16 mm, 1/4.4" sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Po 5520 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Colors | Glacier Blue, Purple, Black |
| Warranty | 1 Year |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You
Recently Viewed