OnePlus Nord 5
The OnePlus Nord 5 brings flagship-level performance to the mid-range segment with a Snapdragon 8s Gen 3 chip, 144Hz AMOLED display, and a 50MP Sony main camera. It features advanced gaming support, AI tools, a large 6,800mAh battery with 80W charging, and 5G-Advanced connectivity. The phone is also IP65-rated and offers a premium design, with pricing in Nepal yet to be announced.
| SKU ID |
p-119
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR73,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | July 8, 2025 |
| Body Dimensions | 163.4 x 77 x 8.1mm |
| Weight | 211 gm |
| Build | Back: Glass Front: Gorilla Glass 7i Frame: Plastic IP rating: IP65 dust and splash resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | Swift AMOLED |
| Display Size | 6.83 inches |
| Display Resolution | 2.8K (2800 × 1272 pixels), 20 : 9 ratio, 450 PPI |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 3 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1 x Cortex-X4 (3.0 GHz) - 3 x Cortex-A520 (2.0 GHz) - 4 x Cortex-A720 (2.8 GHz) |
| GPU | Adreno 735 |
| Storage | 256GB / 512GB UFS 3.1 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 50MP, f/2.0, 21 mm, 1/2.76" S5KJN5 sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.8, 24 mm, OIS, PDAF, 1/1.56” LYT-700 sensor |
| Ultrawide Camera | Ultrawide: 8MP, f/2.2, 15 mm, 116° FOV, 1/4.0" OV08D10 sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Po 6800mAh, non-removable |
| Charging | 80W SUPERVOOC Fast Charging |
| Colors | Marble Sands, Dry Ice, Phantom Grey |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecently Viewed