OPPO A6c
OPPO A6c is a budget smartphone with a 6.75-inch LCD display with HD+ resolution and up to 120Hz refresh rate. It is powered by the UNISOC T7250 chipset, and is offered with 4GB, of RAM, alongside up to 128GB of storage. There is also a 13MP rear camera, and a 5MP selfie camera up front.
| SKU ID |
p-127
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR20,999.00 |
| Availability | In stock (3) |
| Launch | April, 2026 |
| Body Dimensions | 166.48 x 78.23 x 8.95 mm |
| Weight | 215 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP64 dust and splash resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.75 inches |
| Display Resolution | HD+ (1570 x 720 pixels), 19.5 : 9 ratio, 256 PPI |
| Display Protection | Glass |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Unisoc T7250 (12 nm) |
| CPU | Octa-core - 4x Cortex-A53 (1.9 GHz) - 6x Cortex-A55 (1.6 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Storage | 64GB UFS 2.2 |
| Memory Card Slot | Yes (microSD) |
| Selfie Camera | 5MP, f/2.2 |
| Main Camera | 13MP, f/2.2 |
| Sound | Mono Speaker |
| Battery Type | Li-Ion 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 15W Charging |
| Colors | Stone Brown, Feather Purple, Feather White |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write one