Samsung Galaxy S25 Ultra
Samsung
The new Galaxy S25 Ultra is Samsung's most premium non-foldable smartphone for 2025. It has a design similar to its predecessor, expect for the rounded corners. However, it differs significantly in terms of specifications. The chipset will be upgraded, as the new S25 Ultra will feature the Snapdragon 8 Elite. Additionally, this flagship device will boast a 200 MP rear camera, a 50 MP periscopic lens, a 12 MP ultra-wide lens, and a 10 MP telephoto lens.
| SKU ID |
SKU-122
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR184,999.00 |
| Availability | In stock (4) |
| Launch | January 22, 2025 |
| Body Dimensions | 162.8 x 77.6 x 8.2 mm |
| Weight | 218 gm |
| Build | Back: Gorilla Glass Victus 2 Front: Corning Gorilla Armor 2 Frame: Titanium IP rating: IP68 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Display Size | 6.9 inches |
| Display Resolution | QHD+ (3120 x 1440 pixels), 19.5 : 9 ratio, 498 PPI |
| Display Protection | Corning Gorilla Armor 2 |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Oryon V2 Phoenix L (4.47 GHz) - 6x Oryon V2 Phoenix M (3.53 GHz) |
| GPU | Adreno 830 |
| RAM | 12GB / 16GB LPDDR5X |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB UFS 4.0 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 12MP, f/2.2, 26 mm, PDAF, 1/3.2" sensor |
| Main Camera | 200MP, f/1.7, 24 mm, OIS, PDAF, 1/1.3” sensor |
| Telephoto Camera | 10MP, f/2.4, 67 mm, 3x optical zoom, OIS, PDAF, 1/3.52" IMX875 sensor |
| Ultrawide Camera | 50MP, f/1.9, 13 mm, 120° FOV, 1/2.5” sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 45W Fast Charging |
| Colors | Titanium Jetblack, Titanium Gray, Titanium Black, Titanium Whitesilver, Titanium Silverblue, Titanium Jadegreen, Titanium Pinkgold |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You