Sony KD-55X80L
X80L | 4K Ultra HD | High Dynamic Range (HDR) | Smart TV (Google TV)
Instantly entertaining. Everyday effortless.
Our Smart TV is designed for endless, effortless entertainment.
Pictures are vibrant with billions of real-world colours, accurately reproduced by our 4K HDR Processor X1.
Hear movie soundtracks and music playlists with clear sound and rich bass.
| SKU ID |
p-112
|
|---|---|
| Product Type | Smart TV |
| Price (incl. tax) | NPR875,750.00 |
| Availability | In stock (2) |
| Launch | 2023 |
| Brand | Sony |
| Series | Bravia |
| Model | KD-55X80L |
| Color | Black |
| Height | 26.7 inch |
| Width | 47.6 inch |
| HDR |
Dolby Vision HDR 10 Hybrid Log Gamma |
| TV |
Analog (NTSC / PAL / SECAM) DVB-T DVB-T2 DVB-C DVB-S DVB-S2 |
| Audio |
Acoustic Auto Calibration Bass Reflex Speaker X-Balanced Speaker DTS Digital Surround Dolby Atmoslby Audio Room Compensation |
| Camera | No |
| Network |
Ethernet LAN Wi-fi 802.11a/b/g/n/ac 2.4 GhHz + 5 GHz Wi-Fi Direct DLNA Bluetooth 4.2 |
| Connectivity |
2 x USB 1 x Ethernet RJ45 4 x HDMI 2.0 1 x Satellite In (F-type female) 1 x AV Composite In 3.5 mm jack 1 x Optical Audio Out 1 x 3.5 mm Audio Out 1 x Antenna (RF) 1 x Cl+ 1.4 Audio Return Channel (ARC) Auto Low latency Mode (ALLM) on HDMI 3 and HDMI 4 BRAVIA Sync (HDMI-CEC) Enhanced Audio Return Channel (eARC) High-bandwidth Digital Content Protection (HDCP) 2.3 |
| Dimensions | 1233 x 713 x 72 mm |
| Weight | 15.9 Kg |
| Extras | Flush Surface Bezel |
| Warranty | 1 Year |
| Screen Size | 54.6 inch |
| Panel Bit Depth |
10 bits 8bits + FRC |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution |
UHD 4K 3840 x 2160 |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Pixel Density | 80 ppi |
| Display Area | 93.62% |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Screen Coating | Anti-glare / Matte |
| Operating System | Google TV |
| Image File Format |
JPEG GIF PNG MPO |
| Audio File Format |
FLAC M4A MIDI MP3 WMA WAV LPCM |
| Video File Format |
AVI DivX H.263 H.264 H.265 MKV QuickTime M2TS MP4 VP9 WebM WMV Xvid |
| Operating Conditions |
0 to 40 Celsius 10 % to 80% Humidity |
| Power Consumption | 0.5 W (Sleep mode) |
| Mounting Type | VESA 300 x 300 mm |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecently Viewed