iPhone 17
One of Apple’s best-selling products for 2024 was the iPhone 16 now its sucesser iPhone 17 has launched. The device features the new Apple A19 chip and runs on iOS 26 with integrated Apple Intelligence. Up front, it boasts a 6.3-inch Super Retina XDR OLED display with up to 120Hz refresh rate and 3000 nits peak outdoor brightness. For photography, it includes a double 48MP rear setup while also featuring an 18MP selfie shooter.
| SKU ID |
p-122
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR173,499.00 |
| Availability | In stock (6) |
| Launch | September 9, 2025 |
| Body Dimensions | 149.6 x 71.5 x 8 mm |
| Weight | 177 gm |
| Build | Back: Glass Front: Ceramic Shield 2 Frame: Aluminium IP rating: IP68 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | LTPO Super Retina XDR OLED |
| Display Size | 6.3 inches |
| Display Resolution | FHD+ (2622 x 1206 pixels), 19.5 : 9 ratio, 460 PPI |
| Display Protection | Ceramic Shield 2 |
| OS | iOS 26 |
| Chipset | Apple A19 (3nm) |
| CPU | Hexa-core - 2x Performance (4.26 GHz) - 4x Efficiency (2.6 GHz) |
| GPU | Apple GPU (5-core) |
| Storage | 256GB / 512GB NVMe |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 18MP, f/1.9, 20 mm, PDAF |
| Main Camera | 48MP, f/1.6, 26 mm, OIS, PDAF, 1/1.56” sensor |
| Ultrawide Camera | 48MP, f/2.2, 13 mm, PDAF, 120° FOV, 1/2.55" sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Ion 3692 mAh, non-removable |
| Charging | 40W Fast Charging |
| Colors | Black, White, Mist Blue, Sage, Lavender |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You
Recently Viewed