OnePlus 13
OnePlus 13 is the Chinese OEM brand's flagship offering for 2024. This phone has a premium design with a glass and aluminum alloy build. It has a 2K AMOLED panel on the front, which is protected with a Ceramic Guard. It also boasts an IP68/69 water and dust resistance. Under the hood, it packs the top-of-th-line Qualcomm Snapdragon 8 Elite chipset. It comes with 16GB RAM and 512GB storage. It has very capable cameras with a 50MP primary, a 50MP ultrawide, and a 50MP telephoto lens. Powering the phone is a 6,000 mAh battery with 100W wired, 50W wireless, and 10W reverse charging capability.
| SKU ID |
SKU-126
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR141,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | November 1, 2024 |
| Body Dimensions | 162.9 x 76.5 x 8.5 mm |
| Weight | 210 gm |
| Build | Back: Glass / Eco-leather Front: Ceramic Guard Frame: Aluminium IP rating: IP68 / IP69 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.82 inches |
| Display Resolution | QHD+ (3168 x 1440 pixels), 20 : 9 ratio, 510 PPI |
| Display Protection | Ceramic Guard Glass |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite (3nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Oryon V2 Phoenix L(4.32 GHz) - 6x Oryon V2 Phoenix M (3.53 GHz) |
| GPU | 3.53 GHz) GPU |
| RAM | 12GB / 16GB / 24GB LPDDR5X |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB UFS 4.0 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 32MP, f/2.4, 21 mm, 1/2.74" IMX615 Exmor RS sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.6, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.43” LYT-808 sensor |
| Ultrawide Camera | 50MP, f/2.0, 15 mm, 120° FOV, 1/2.75" S5KJN5 senso |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Si-Ca 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 100W SUPERVOOC Fast Charging |
| Colors | Black Eclipse, Arctic Dawn, Midnight Ocean |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You
Recently Viewed