OPPO A6
OPPO A6 is a budget smartphone that comes with a 6.75-inch IPS LCD display with HD+ (720x1570) resolution and up to 120Hz refresh rate. It is powered by a 5G-capable Dimensity 6300 chipset and comes with 8GB of RAM and 256GB of storage. For cameras, we have a 50MP rear camera and a 5MP selfie camera. The phone supports 45W SUPERVOOC charging for its 7000 mAh battery.
| SKU ID |
SKU-127
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR40,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | January 13, 2026 |
| Body Dimensions | 166.6 x 78.5 x 8.6 mm |
| Weight | 216 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: IP68 / IP69 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | IPS LCD |
| Display Size | 6.75 inches |
| Display Resolution | HD+ (1570 x 720 pixels), 19.5 : 9 ratio, 256 PPI |
| Display Protection | Glass |
| OS | Android 15 |
| Chipset | MediaTek Dimensity 6300 (6nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A76 (2.4 GHz) - 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 8GB LPDDR4X |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Memory Card Slot | Yes (microSD) |
| Selfie Camera | 8MP, f/2.0 |
| Main Camera | 50MP, f/1.8, PDAF |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Si-Ca 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 45W SUPERVOOC Fast Charging |
| Colors | Aurora Gold, Sapphire Blue |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write one