Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung
Samsung Galaxy S26 Ultra is Samsung's flagship Ultra offering for 2026. The phone features a premium design with Armor Aluminum frame and Corning Gorilla Armor 2 glass. It sports a stunning 6.9-inch QHD+ Dynamic AMOLED 2X display with 1~120Hz adaptive refresh rate and up to 2600 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset paired with up to 16GB RAM and 1TB storage. The camera system is headlined by a 200MP wide sensor, paired with a 50MP ultrawide, a 50MP periscope telephoto with 5x/10x optical quality zoom, and a 10MP 3x telephoto. The iconic built-in S Pen continues as a signature feature.
| SKU ID |
SKU-131
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR212,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | February 25, 2026 In Nepal: March 8, 2026 |
| Body Dimensions | 163.6 x 78.1 x 7.9 mm |
| Weight | 214 gm |
| Build | Back: Gorilla Glass Victus 2 Front: Corning Gorilla Armor 2 Frame: Aluminium IP rating: IP68 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | \Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Display Size | 6.9 inches |
| Display Resolution | QHD+ (3120 x 1440 pixels), 19.5 : 9 ratio, 498 PPI |
| Display Protection | Corning Gorilla Armor 2 |
| OS | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy (3nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Oryon V3 Phoenix L (4.47 GHz) - 6x Oryon V3 Phoenix M (3.53 GHz) |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM | 12GB / 16GB LPDDR5X |
| Storage | 256GB / 512GB / 1TB UFS 4.0 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 12MP, f/2.2, 26 mm, PDAF, 1/3.2" sensor |
| Main Camera | 200MP, f/1.4, 23 mm, OIS, PDAF, 1/1.3" sensor |
| Telephoto Camera | 50MP, f/2.9, 115 mm, 5x Optical Zoom, 10x Optical Zoom, OIS, PDAF, 1/2.52" sensor |
| Ultrawide Camera | 50MP, f/1.9, 13 mm, PDAF, 1/2.52" sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 60W Fast Charging |
| Colors | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You