Samsung Galaxy S26
Samsung
This phone features a refined design with Armor Aluminum 2 frame and Corning Gorilla Glass Victus 2 on both front and back. It sports a 6.3-inch FHD+ Dynamic LTPO AMOLED 2X display with 1~120Hz adaptive refresh rate and up to 2600 nits peak brightness. Under the hood, it is powered by the Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset in select markets and Exynos 2600 globally. It comes with 12GB RAM and up to 512GB storage. The camera system consists of a 50MP primary, a 12MP ultrawide, and a 10MP 3x telephoto lens.
| SKU ID |
SKU-132
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR133,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | February 25, 2026 In Nepal: March 8, 2026 |
| Body Dimensions | 149.6 x 71.7 x 7.2 mm |
| Weight | 167 gm |
| Build | Back: Gorilla Glass Victus 2 Front: Gorilla Glass Victus 2 Frame: Aluminium IP rating: IP68 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | Dynamic LTPO AMOLED 2X |
| Display Size | 6.3 inches |
| Display Resolution | FHD+ (2340 x 1080 pixels), 19.5 : 9 ratio, 411 PPI |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Exynos 2600 (2nm) |
| CPU | Deca-core - 1x C1-Ultra (3.80 GHz) - 3x C1-Pro (3.25GHz) - 6x C1-Pro (2.75 GHz) |
| GPU | Xclipse 960 |
| RAM | 12GB LPDDR5X |
| Storage | 256GB / 512GB UFS 4.0 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 12MP, f/2.2, 26 mm, PDAF 1/3.2" sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.8, 24 mm, OIS, PDAF, 1/1.56” sensor |
| Telephoto Camera | 10MP, f/2.4, 67 mm, 3x optical zoom, PDAF |
| Ultrawide Camera | 12MP, f/2.2, 13 mm, 120° FOV, 1/2.55” sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Ion 4300 mAh, non-removable |
| Charging | 25W charging |
| Colors | Black, Cobalt Violet, Pink Gold, Silver Shadow, Sky Blue, White |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You