Xiaomi 17 Ultra
The Xiaomi 17 Ultra offers powerful performance with the Snapdragon 8 Elite Gen 5 chipset, a stunningly large 6.9-inch 120Hz OLED display, and 16GB RAM and 512GB storage. It features a triple-camera setup, including a 200MP telephoto camera, while the battery is also genuinely humongous.
| SKU ID |
SKU-137
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR199,999.01 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | December 25, 2025 In Nepal: March 25, 2026 |
| Body Dimensions | 162.9 x 77.6 x 8.5 mm |
| Weight | 230 gm |
| Build | Back: Glass / Eco-leather Front: Xiaomi Shield Glass 3.0 Frame: Aluminium IP rating: IP68 / IP69 dust and water resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano + eSIM) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Display Size | 6.9 inches |
| Display Resolution | 1.5K (2608 x 1200 pixels), 19 : 5 : 9 ratio, 416 PPI |
| Display Protection | Xiaomi Shield Glass 3.0 |
| OS | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Oryon V3 Phoenix L (4.6 GHz) - 6x Oryon V3 Phoenix M (3.62 GHz) |
| GPU | Adreno 840 |
| RAM | 16GB LPDDR5X |
| Storage | 512GB / 1TB UFS 4.1 |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 50MP, f/2.0, 1/2.88" sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.67, 23mm, 1.0" Light Fusion 1050L sensor |
| Ultrawide Camera | 50MP, f/2.2, 14mm, AF, 115° FOV |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Si-Ca 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 90W Fast Charging |
| Colors | Black, White, Starlit Green |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You
Recently Viewed