Honor 400
NPR67,999.00
inc. tax
Available
Only 5 left — order soon
Highlights
Read Full Specs →
Launch
May 22, 2025 In Nepal: June 16, 2025
Body Dimensions
156.5 x 74.6 x 7.3 mm
Weight
184 gm
Genuine Product
Official Warranty
Global Brand
COD Available
Delivery option
Pickup
Delivery Available
The Honor 400 smartphone features a curved back and large camera island, available in four colorways. It has a 6.55-inch FHD+ AMOLED display with a 120Hz refresh rate and 5,000 nits peak brightness. Powered by the Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 processor, it offers 12GB and 256GB or 512GB storage options. The camera setup includes a 200MP main camera with OIS, and a 12MP ultrawide/macro camera, and a 50MP front camera. It has a 6,000 mAh battery with 80W charging and supports 5G, WiFi 6, Bluetooth v5.4, and NFC.
| SKU ID |
SKU-129
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR67,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | May 22, 2025 In Nepal: June 16, 2025 |
| Body Dimensions | 156.5 x 74.6 x 7.3 mm |
| Weight | 184 gm |
| Build | Back: Glass Front: Glass Frames: Plastic IP rating: IP65 dust and splash resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.55 inches |
| Display Resolution | (2736 x 1264 pixels), 19.5 : 9 ratio, 460 PPI |
| Display Protection | Glass |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-A715 (2.63 GHz) - 3x Cortex-A715 (2.4 GHz) - 4x Cortex-A510 (1.8 GHz) |
| GPU | Adreno 720 |
| RAM | 8GB / 12GB LPDDR5 |
| Storage | 256GB / 512GB |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 50MP, f/2.0 |
| Main Camera | 200MP, f/1.9, OIS, PDAF, 1/1.4” S5KHP9 sensor |
| Ultrawide Camera | 12MP, f/2.2, 112° FOV |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Li-Po 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 80W Honor SuperCharge |
| Colors | Midnight Black, Tidal Blue, Desert Gold |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write one