Honor 600
The Honor 600 smartphone features a rectangular camera island, available in three colorways. It has a 6.57-inch 1.5K AMOLED display with a 120Hz refresh rate and 5,000 nits peak brightness. This phone is powered by the Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 processor, which offers 12GB of RAM and up to 512GB of storage. The camera setup includes a 200MP main camera with OIS, a 12MP ultrawide camera, and a 50MP front camera. It has a 7,000 mAh battery with 80W charging and supports 5G, WiFi 7, and Bluetooth v5.4.
| SKU ID |
SKU-128
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR84,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | Aprill 22, 2026 In Nepal: May 28, 2026 |
| Body Dimensions | 156 x 74.7 x 7.8 mm |
| Weight | 190 gm |
| Build | Back: Glass Front: Glass Frames: Aluminium IP rating: IP68, IP69, and IP69K dust and splash resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.57 inches |
| Display Resolution | (2728 x 1264 pixels), 19.5 : 9 ratio, 458 PPI |
| Display Protection | Tempered glass, Mohs level 4 |
| OS | Android 16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7 Gen 4 (4nm) |
| CPU | Octa-core - 1x Cortex-A720 (2.8 GHz) - 4x Cortex-A720 (2.4 GHz) - 3x Cortex-A520 (1.8 GHz) |
| GPU | Adreno 722 |
| RAM | 12GB |
| Storage | 256GB |
| Memory Card Slot | No |
| Selfie Camera | 50MP, f/2.0, 1/2.88" sensor |
| Main Camera | 200MP, f/1.9, OIS, PDAF, 1/1.4” sensor |
| Ultrawide Camera | 12MP, f/2.2, 112° FOV |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Si/C Li-Ion 7000 mAh, non-removable |
| Charging | 80W Honor SuperCharge |
| Colors | Golden White, Orange, Black |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You
Recently Viewed