Redmi Note 15 4G
The Redmi Note 15 4G boasts a 6.67-inch AMOLED display with a 120Hz refresh rate, powered by the Helio G100 Ultra chipset and Xiaomi's HyperOS 2. It comes with storage options of 6/128GB and 8/256GB, a 108MP main camera, and a 600mAh battery that supports 33W fast charging. Connectivity features include 4G, WiFi 5, Bluetooth 5.1, GPS, and a USB Type-C port, complemented by an in-display fingerprint scanner and dual speakers with Dolby Atmos.
| SKU ID |
SKU-136
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR33,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | December 12, 2025 In Nepal: 19 Jan 2026 |
| Body Dimensions | 164 x 75.4 x 7.9 mm |
| Weight | 183.7 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Gorilla Glass 5 Frame: Plastic IP rating: IP64 dust and splash resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | AMOLED |
| Display Size | 6.77 inches |
| Display Resolution | FHD+ (2392 x 1080), 20 : 9 ratio, 388 PPI |
| Display Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultra (6nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A76 (2.2 GHz) - 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 6GB / 8GB LPDDR4X |
| Storage | 128GB / 256GB UFS 2.2 |
| Memory Card Slot | Yes (microSD) |
| Selfie Camera | 20MP, f/2.2, 1/4.0" PureCel sensor |
| Main Camera | 108MP, f/1.7, PDAF, 1/1.67” ISOCELL sensor |
| Sound | Stereo Speakers |
| Battery Type | Si-Ca 6000 mAh, non-removable |
| Charging | 33W Fast Charging |
| Colors | Black, Forest Green, Glacier Blue |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You