Samsung Galaxy A07
Samsung
Samsung Galaxy A07 has a 6.7-inch HD+ LCD screen with a 90Hz refresh rate. Although it’s an entry-level phone, it’s powered by the MediaTek Dimensity Helio G99 and comes with options from 4/64GB up to 8/256GB, plus a microSD slot. Indeed, the battery is decent, as you’re getting a 5,000mAh battery that supports 25W fast charging. This guy brings a dual-camera setup at the back: 50MP main and 2MP macro, with an 8MP front camera. It runs on Android 15 with One UI 7.0 on top, and will get six OS upgrades and six years of security updates.
| SKU ID |
SKU-123
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR18,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | August 25, 2025 |
| Body Dimensions | 164.4 × 77.4 × 7.6 mm |
| Weight | 184 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Plastic IP rating: No |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | PLS LCD |
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | HD+ (1600 x 720 pixels), 20 : 9 ratio, 262 PPI |
| Display Protection | Glass |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Coortex-A76 (2.2 GHz) - 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| RAM | 4GB / 6GB LPDDR4X |
| Storage | 64GB / 128GB |
| Memory Card Slot | Yes (microSD) |
| Selfie Camera | 8MP, f/2.0 |
| Main Camera | 50MP, f/1.8, PDAF, 1/2.76” S5KJN1 sensor |
| Sound | Mono Speaker |
| Battery Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Colors | Black, Green, Light Violet |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write one