Samsung Galaxy A17 5G
Samsung
Samsung Galaxy A17 5G is the latest mid-range offering from the brand. On the front, you get a 6.7-inch Super AMOLED screen with a 90Hz refresh rate, 800 nits brightness, and FHD+ resolution. It’s powered by an Exynos 1330 chipset, coupled with up to 8GB RAM and 256GB storage. The phone runs on Android 15-based One UI 7 and offers you 6 years of software and security updates. At the back, you have a triple camera setup on the back with a 50MP main, 5MP ultra-wide, and 2MP macro lens. The selfie camera is a 13MP unit with face recognition capabilities. It has a 5,000 mAh battery with a 25W charging speed.
| SKU ID |
SKU-118
|
|---|---|
| Product Type | Mobile Phones |
| Price (incl. tax) | NPR33,999.00 |
| Availability | In stock (5) |
| Launch | August 18, 2025 |
| Body Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm |
| Weight | 192 gm |
| Build | Back: Glass Fiber Front: Gorilla Glass Victus Frame: Plastic IP rating: IP54 dust and splash resistance |
| SIM | Dual SIM (Nano) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Display Size | 6.7 inches |
| Display Resolution | FHD+ (2340 x 1080 pixels), 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Display Protection | Gorilla Glass Victus |
| OS | Android 15 |
| Chipset | Samsung Exynos 1330 (5nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A78 (2.4 GHz) - 6x Cortex-A55 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G68 MP2 |
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128GB / 256GB |
| Memory Card Slot | Yes (microSD) |
| Selfie Camera | 13MP, f/2.0, 24 mm, 1/3.1" sensor |
| Main Camera | 50MP, f/1.8, OIS, PDAF, 1/2.76" sensor |
| Ultrawide Camera | 5MP, f/2.2, 1/5.0” sensor |
| Sound | Mono Speaker |
| Battery Type | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 25W Fast Charging |
| Colors | Blue, Grey, Black |
| Warranty | 1 YEAR |
Customer Reviews
No reviews yet.
Be the first to write oneRecommended for You
Recently Viewed